Ufuk Girgiç

Dokuma Resim Sanatçısı

Dokuyorum, dokunuyorum.

1964 İstanbul doğdum; Fenerbahçe de doğa, deniz, dalga, lodos, yosun, midye bir arada büyüdüm. Üsküdar Amerikan lisesinde okuduğum yıllarda, çok sevdiğim, saydığım Tomur Atakök’ ün sanat atölyesinde değişik sanat teknikleri ve dokuma ile tanıştım. İş idaresi ve pazarlama okuduğum Bogaziçi üniversitesi yıllarımdan sonra, reklamcılık ve pazarlama iletişimi kariyer seçimim oldu. McCann Ericson, Ajans Ada, Saatchi & Saatchi, Ajans Ultra,  Wunderman gibi seçkin reklam ajanslarında lider yönetici olarak çalıştığım yıllarda sanat ikinci planda ama hayatımda hep var oldu.

Farklı dokulara olan tutkum ile etrafında dolandığım birçok farklı sanat tekniğini bir araya getirebildiğim dokuma ile resim (tapestry) yapmak kendimi en iyi ifade edebildiğim sanat dalı. Sumak, zili, cicim ne gerekirse tadında ama genellikle düz kilim dokuma tekniği kullanarak yaptığım bu dokuma resimlerde desen ne gerektiriyorsa ilmekler öyle sıralanıyor.

Geleneksel düğümleri, yeniden tasarladığım bizden motiflerle buluşturuyorum. Nazar, deniz, çini, Ege, Akdeniz benim ana temalarım. Töreler, efsaneler, etnik desenler, doğa ilham veriyor; farklılaştırıp yorumlayıp kendi yalın desenlerimi çıkarıyorum. Denizin dibine dalarken, yöresel pazarları gezerken, farklı mimari öğeleri, Anadolu motiflerini, Türkiye nin inanılmaz arkeolojik mirasını özümserken bende kalanları, fazlalıklarından arıdırıp, tasarımlarıma yansıtıyorum..

Geleneği gene gelenekçi bir sanat ile buluşturup yalın, eğlenceli ve modern çizgilerde sürdürebilir kılmak tüm çalışmalarımın amacı. Birinin meşakkatli yolculuğu bitmeden diğerinin tasarım fikri beni heyecanlandırıyor. Bodrum atölyemde azimle, sevgi ile çalışıyorum.

Ufuk Giriç'in eserlerinden bazıları