Behruz Kuul

Ressam

Behruz Kuul (Bahruz Guliyev) , 1988 yılında Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nde doğdu. Babası Cemşid Guliyev'in güzel sanatlar konusundaki hobisi, küçük Bahruz'un çocukluğundan itibaren boya ve atölye atmosferinde büyüyeceğini belirlemesi için verimli bir zemin yarattı. 2005-2009 Nahçıvan Devlet Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okudu ve eğitimi sırasında yeteneği ile fark edildi.

Mezun olduktan sonra 2010 yılında Nahçivan Ressamlar Birligi tarafından kendisine tahsis edilen atölyede bağımsız olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl Azerbaycan Ressamlar Birliği üyeliğine seçildi. 2010-2015 yıllarında yurt içinde ve yurt dışı sergilerine, yarışma ve festivallerine eserlerile katıldı.

2015 yılında Türkiye Cumhuriyeti'ne taşınmış olup yaratıcı çalışmalarını İstanbul ve Bodrum atölyelerinde sürdürmektedir. O yıldan bu yana çalışmalarını Türkiye'deki birçok yerel sanat fuarı, festival ve sergide başarıyla sergiledi. Türkiye'nin farklı bölgelerinde 4 kişisel sergisiyle sanatseverlerin karşısına çıktı. Eserleri Azerbaycan, Türkiye, Almanya, Gürcistan, Rusya, İngiltere ve Amerika'da özel koleksiyonlarda tutulmaktadır.

Behruz Kuulun yaratdığı yapıtlarda  insanın doğası ve  psikojisi  üzerinden   anlam arayışları kavramları  ile biçimlenmekdedir.  Ressam farklı  perspektif acısı ile impasto  tekniğinin gücünden yararlanarak bir anlamda sanki bir analist terapist gibi bilinçaltının doğa üzerinde etkileşimini, kentselmeşmenin  getirdiği yalnızlık izolyasyon hayatda varloluşcu yönelimin ritmik kompozisyonlarını aktarmakdadır. Ressam kentselleşmenin  insanın davranışına onun psikolojisine etkisini doğadakı tenha ağaçlarla, bazen arka planda üçboyutlu semadakı bulutların harmonik dinamiği fluid art tekniğine benzer renk patlmarı ile  hiperbolik hattlar yaratarak, sanki insanın psikolojik duygusal durumunun imgeselden simgesele geçmiş transformasyonunu tasvir etmişdir. Sanat  estetiğinin   ifadesi ile Behruz Kuul tarafından  harmanlanmış romantizm metodu ile insanın  bireysel içdünyası beraber   toplumsallaşmış  kalıpları da konu almışdır.

 

Behruz Kuul'un eserlerinden bazıları