Muzaffer Akyol

Ressam

1945 yılında Trabzon'da doğdu. 1968-1969 öğretim yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (şimdiki aadıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi), Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesine girdi . 1973- 1974 öğretim yılında mezun oldu. Bir süre resim öğretmenliği yaptı. Sanatçı, çevreden ve güncel yaşamdan seçtiği konuları, kendine özgü yorumlamakta, toplum ve gelenek ilişkisine görsel-eleştirel bir tavırla yaklaşmaktadır. Ortak bir yaşam alanı olarak ele aldığı doğayı bazen abartılı, bazen yalın bir üslupla kurgulayarak düş ve gerçek arasında köprü kurmaktadır.

Türkiye'nin çeşitli yerlerinde 53 kişisel sergi ve yurtdışında; Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Hollanda'da 5 kişisel sergi açan Muzaffer Akyol, yaşamını ve çalışmalarını İstanbul'da sürdürmektedir. Asmalımescit'te 16 yıl önce açtığı atölyesini müze-eve dönüştüren sanatçı, beş katlı müze-evde 50 yıllık sanat yaşamının yakından görülmesini mümkün hale getirmiştir.

Zeytin ve nar ağacı sevdalısı olan Muzaffer Akyol nar ile ilgili düşüncelerini şöyle anlatır: "Nar benim vazgeçilmezlerimdendir... Şimdi içinde yüzlerce taneciği birbirlerini üzmeden, birbirlerini kırmadan, birbirlerini sömürmeden ve aralarındaki saydam zardan birbirlerini görecek şekilde yaşatan bir form nar. Nar doğurganlığın, çoğalmanın sembolü. Bu anlayış insanlık ailesinin özlediği, beklediği demokrasiyi, ayrımcılığa karşı ve birlik olmayı, insanların birbirlerine saygılı olup ve birbirlerine karşı dostluk köprülerini kurup birbirleriyle alışveriş halinde bulunmasını yansıtmaktadır."

Muzaffer Akyol'un Eserlerinden Örnekler