İpek Çankaya

Kavramsal Sanat

Dr. İpek Çankaya, kültürel araştırmacı, eğitimci ve küratördür. 2007'de tasarlamaya başladığı, 2011'de İstanbul'da yaşama geçen bağımsız sanat inisiyatifi halka sanat projesi'nin direktörüdür.

Çankaya metinlerle çalışır. Çağdaş sanat sergileri için kavramsal altyapılar oluşturur; bazen de ürettiği bir anlatıyı görselleştirir. Şiir ve kısa öyküler yazar.

2008'de Sanat Yönetimi dalında yüksek lisansını tamamlamasının ardından üniversite düzeyinde sanat yönetimi ve kültür alanında teori dersleri vermeye başladı. Doktora tezini kamusal alan, çağdaş sanat ve kültürel girişimler üzerine yapan Çankaya bu konularında çalışmalar yapar; tartışmalarda kolaylaştırıcılık rolü üstlenir. Akademik çalışmaları kültür ve sanatın sosyal ekonomisi ve yönetimine odaklanır.

2019'da Bodrum'da, Doğu Çankaya ile beraber, yaratıcılığın daha çok içsel üretim süreçlerine odaklanan, sanat üretim, düşünme ve araştırma alanı Art Halicarnassus'u başlattı. Sanatsal ve akademik üretimleriyle idari işlerini burada sürdürür.

Çankaya, San Francisco merkezli Artship Foundation Ortak Bilim İnsanları Çekirdek Grup üyesidir. Karşılaştırmalı Tarihsel Paradigmalar ve Öğrenmenin Geleceği Araştırmaları ile Kişisel ve Örgütsel Yönetim Paradigmaları Araştırmaları gruplarına katkıda bulunur.

Adres: ArtHalicarnassus Atölye Eskiçeşme Mah. Turgutreis Cad. No:131, Bodrum.

İpek Çankaya'nın Eserlerinden Örnekler