Bahadır Baruter

Bahadır Baruter 1963 Ankara doğumlu karikatürist, ressam ve heykeltraş. Sırasıyla Küçük Münevver Çocuk Yuvası’nda bir yıl, Nilüfer Hatun İlkokulu’nda beş yıl, İstanbul Erkek Lisesi’nde sekiz yıl, İstanbul Üniversitesi işletme Fakültesi’nde üç gün ve MSÜ Resim Bölümü’nde 14 yıl eğitim gördü.

Karikatüre 27 yaşında başladı. “Pişmiş Kelle”de üç ay, “Limon”da bir yıl ve “Avni”de altı ay çalıştıktan sonra “Leman”ın kurulmasıyla birlikte bu dergide yaklaşık 12 yıl süreyle, Fatih Solmaz’la hazırladıkları “Lombak” adlı karikatür sayfasını çizdi. 1996 yılında, Selçuk Erdem’le “Lemanyak” dergisini çıkardı ve ilk yılı Selçuk Erdem’le olmak üzere yaklaşık beş yıl süresince bu derginin editörlüğünü yaptı.

1997 yılında Komik Şeyler Yayıncılık’ı kurdu. 2001 yılında 11 arkadaşıyla “Lemanyak”tan ayrıldı ve “Lombak” dergisini çıkarmaya başladı. 2002 yılında Metin Üstündağ, Erdil Yaşaroğlu ve Selçuk Erdem’le “Penguen” dergisini kurdu. 2003’te Fatih Solmaz’la “Kemik” dergisini çıkardı.

“Lombak” köşesinde çizdiği karikatürlerden oluşan dört karikatür kitabı var ve bir de Ruhaltı isimli çizgi albümü var.

"Varlık Evhamı"(2007) "Senin Ailen Bir Yalan Yavrum"(2011)"Evim Güzel Evim"(2013) isimli kişisel resim sergilerini ve "Mukadderat"(2016) isimli kişisel heykel sergisini gerçekleştirdi.

Yazar Mine Söğüt’le evli, çocuksuz, kedili, köpekli ve solak.

Adres: Dolunay Sok., No 5, Gümüşlük, Bodrum

Bahadır Baruter'in Eserlerinden Örnekler