Ayşe Mesude Kumbasar

Ressam

Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunu olan Ayşe Mesude Kumbasar resim ile ilgilenmeye 1993 yılında başladı. Bir süre ressam Yüksel Özen’den desen ve resim dersleri aldı. 2000 yılında çalışma hayatına son vererek tamamen resme yöneldi. Ressam Burhan Yıldırım önderliğinde 4 yıl yoğun olarak resim çalıştı.

İlk atölyesini 2004 yılında İstanbul’da açan Kumbasar 2006 yılında Kuşadası’na ve daha sonra 2017 yılında Bodrum’a taşınarak çalışmalarını buralardaki atölyelerinde sürdürmeye devam etti.

Bugüne kadar 10 kişisel sergi açan sanatçı, 50'ye yakın karma ve yarışmalı sergilere katıldı. Yurtiçinde ve yurtdışında bir çok uluslararası sanat çalıştayı ve festivallerde yer aldı. Ayrıca, bu tür sanatsal etkinliklerin organizasyonlarında da aktif rol oynadı.

Uluslararası Kültür Sanat Diyalogları Derneği (UKSDD), Ege Bölgesi Görsel ve Plastik Sanatlar Derneği (EGESDER) ve Bodrumart Sanat ve Kültür Derneği üyesi olan Kumbasar aynı zamanda 2014 yılından bu yana  özel bir sanat galerisinin sanat yöneticiliğini de yapmaktadır.

“Sanat benim için bir özgürleşme alanı, içinde sevinçlerimin, üzüntülerimin, isyanlarımın olduğu bir günce. İfade dilim ise resim. Resim yapmaya başladığım ilk günlerden bu yana hep daha doğru, daha iyi, daha farklı ama en önemlisi daha içten olma arayışları sonucu dönem dönem farklı işler ürettim. Son yılların çalışmaları ise soyut resmin büyüsü altında şekillenmekte. Değişmekten ve dönüşmekten hiç korkmuyorum. Yolun beni bundan sonra nerelere götüreceğini bilmiyorum ve bu yolculuktan çok keyif alıyorum.”

Atölye Adres: Beyciler Mah. (Beyciler Köyü) Mücavir Sokak No. 5 Milas

(Mumculardan Milas yönüne giderken 5km ilerde)

 

 

Ayşe Mesude Kumbasar'ın eserlerinden bazı örnekler